Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Z Vyšehradu korytem

Z Vyšehradu korytem

27.2.2009 | autor: Admin

Šílená adrenalinová zábava Red Bull Crashed Ice byla u nás opět po několika letech k vidění. První únorovou sobotu se na pražském Vyšehradě utkalo o titul ledového krále a královny bezmála 120 závodníku ze 14 zemí. Více než 7 000 fanoušků je hnalo do cíle přes 365 metrů dlouhého ledového koryta. Vítězem se stal finský závodník Miikka Jouhkimainen, který pokořil ledovou dráhu v rekordním čase. Druhé a třetí místo obsadili čeští závodníci Lukáš Kolc a Lukáš Fiala. Finále žen vyhrála Jitka Nedbalová, která se stala ledovou královnou Red Bull Crashed Ice 2009.

Red Bull Crashed Ice si jako nový druh adrenalinového sportu získává stále další a další příznivce. Jde o unikátní kombinaci bruslení a fourcrossu, kdy se na akci nečeká a napětí mezi soutěžícími je patrné od startovního výstřelu až po protnutí cílové pásky. Ice cross downhill – česky „sjezd na bruslích v ledovém korytu“. Neuvěřitelná podívaná na jezdce řítící se rychlostí téměř 70 km/hodinu ledovým korytem plným zatáček, skoků a podjezdů. Pro amatéry křižující na svých bruslích rybník za chalupou nepředstavitelný úkol – dostat se do cíle bez zranění. Pro sportovce, kteří milují zimu a na bruslích tráví alespoň několik hodin týdně však naprosto dokonalý „odvaz“. Atmosféru dokresluje divácká kulisa i fakt, že se startuje až za umělého osvětlení. Nezapomenutelný zážitek pro všechny zúčastněné.

Otcem myšlenky na vznik tohoto závodu je rakouský fotograf a novinář Stefan Aufschnaiter. Od nápadu nebylo daleko k realizaci, a tak se závod Red Bull Crashed Ice poprvé uskutečnil v roce 2001 ve švédské metropoli Stockholmu, o rok později v rakouském Klagenfurtu a v loňském roce v americké Minnesotě. Rok 2004 znamenal pro závod výrazný posun na východ až do ruské metropole Moskvy. Pražský závod v roce 2005 výrazným způsobem ovlivnil budoucnost této série. Závody se definitivně přesunuly do center měst, mezi pravidelnými účastníky se začali objevovat i čeští zástupci. Závody ohromily Kanadu, Quebeck hostil Red Bull Crashed Ice potřetí v řadě, mezi hostujícími městy byly i finské Helsinki a švýcarský Davos. Poslední čtyři sezóny se vybraných závodů účastní i čeští jezdci, z nichž právě Lukáš Fiala patří mezi nejaktivnější. Bohužel, zatím nejlepší výsledek – druhou pozici – získal jezdec při svém prvním startu v Praze.

Bezpečnost jezdců i diváků — to je pravidlem číslo jedna pro závod Red Bul Crashed Ice, ať už se koná kdekoliv na světě. Pasivní bezpečnost závodníků zaručuje kompletní hokejová výzbroj včetně chráničů kostí, končetin i páteře. Helma ztlumí případný ledový polibek, rukavice ochrání prsty před ostřím bruslí soupeřů. K závodu jsou připuštěni pouze zdatní bruslaři, kteří mají předpoklad na zdolání trati bez větších jezdeckých problémů. Jezdce od diváků oddělují mantinely — stejné jako známe z hokejových stadionů, neukázněné diváky od jezdců pak profesionální ochranka. Závod je promítán na několika velkoplošných obrazovkách umístěných podél trati, takže tlačenice kvůli dobrému výhledu většinou odpadají.

TOI TOI