Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Na Hipodromu v Mostě přistálo 3330 kachen

Na Hipodromu v Mostě přistálo 3330 kachen

16.6.2009 | autor: Admin

Populární Citroëny 2CV zvané „kachna“ jsou stále kultovním autem. Na hipodromu v Mostě se konal již 18. mezinárodní sraz těchto vozů. Akce na téma 2CV byla zahájena již 16. června v Městském muzeu v Mostě výstavou všech příbuzných modelů 2CV. K vidění zde byly nejrůznější typy kachen. Výstava se pak přesunula na mostecký hipodrom, kde v pondělí 27. července začal Mezinárodní sraz majitelů a přátel vozů Citroën. Od úterka byl sraz zpřístupněn i pro neregistrované citroenáře. V pátek 31.7. se pak areál hipodromu otevřel i pro širokou veřejnost. A davy návštěvníků potvrdily, že o legendární kačenu je stále veliký zájem.

Pro účastníky srazu byl připraven bohatý program. Hlavní atrakcí byla výstava vozidel, k vidění byly jak restaurovaní veteráni, tak i zajímavá technická či tuningová řešení 2CVéček. Byly zde burzy náhradních dílů, jízdy zručnosti, technická školení, citroenáři si mohli zkusit i jízdy na koních, kteří nejsou krmeni benzínem, ale senem, nebo mohli absolvovat lekce v  in-line bruslení. O hudební a zábavný program se starala divadelní společnost KVELB z Českých Budějovic.

Kachny mají dodnes  své vyznavače v mnoha zemích světa, přestože výroba skončila již v roce 1990. Celkem se vyrobilo 5 000 000 kusů této nevzhledné krasavice, která své vnady poprvé odhalila na pařížském autosalónu v roce 1948. Od té doby se zapsala do srdcí řidičů nejen díky svým nezapomenutelným filmovým rolím – kdo by neznal třeba šílené jízdy jeptišek v kačeně v četnických komediích s Luisem de Funesem – ale především pro svou nedostižnou praktičnost. O její popularitě v Česku svědčí fakt, že i když se k nám do roku 1989 nedovážela, bylo zde 36 registrovaných vozů. Dnes jich u nás je 650!

Ve stanovém městečku na hipodromu byly k vidění Citroëny 2CV s vlajkami či poznávacími značkami nejen z celé Evropy, ale i z USA, Austrálie nebo Nového Zélandu. Snad nejexotičtější účastník srazu dorazil z africké Ghany. Nejpočetnější výprava však byla pochopitelně z Francie, kde se vozy převážně vyráběly. Francie také bude hostitelem dalšího 19. ročníku srazu kachen v roce 2011.

TOI TOI