Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Mistrovství v Liberci

Mistrovství v Liberci

20.2.2009 | autor: Admin

V druhé polovině února se poprvé v České republice uskutečnilo mistrovství světa v klasickém lyžování. Liberecké mistrovství světa skončilo. Sportovci a týmy se rozjeli zpět do svých zemí a v paměti zůstanou jen vzpomínky. Bohužel to budou především vzpomínky na různé skandály a mediální kauzy, které provázely celý šampionát. Nějak v nich zaniklo to, jak velký to byl šampionát, nebo kolik přijelo výprav. Proto jsme pro vás připravili krátký přehled.

Pro účely FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 bylo vyrobeno mezi 17. listopadem až 13. únorem 2009 celkem 162 200 m3 , ve Vesci 130 000 m3, v Bedřichově 4 000 m3, na Ještědu 12 000 m3 a v Albrechticích 16 000 m3 sněhu. Sněhová děla zasněžovala celkem 600 hodin.
Do Liberce byl přihlášen rekordní počet států, a to celkem 61 a také rekordní počet závodníků v počtu 660. Ti ujedou na cestě do Liberce 224 858 kilometrů. Nejpočetnější delegaci přivezlo Rusko, které reprezentovalo 35 závodníků se 40tičleným týmem. Mužského běhu se zúčastnilo 262 běžců z 60 zemí světa, ženského běhu 168 zástupkyň ze 42 zemí, mužské skoky předvedlo 103 závodníků z 22 zemí a ženské skoky ukázalo 42 odvážných žen ze 13 zemí světa. Nejmladší závodnicí byla česká skokanka Natálie Dejmková, narozená 15. září 1996. Na Mistrovství světa v Liberci bylo označeno více než 1 500 párů lyží. Účastníky šampionátu dopravovalo 15 mikrobusů, 12 osobních vozů a 4 limuzíny.

Nechyběla samozřejmě ani kontrola dopingu, kterou zajišťovalo 6 odběrových sester pomocí 120 nádob na odběr moči a 420 injekčních stříkaček, určených k 420 odběrům krve. K dispozici bude 8 lékařů, kteří budou po dobu Mistrovství světa pracovat 1344 hodin, pomáhat jim bude 10 zdravotních sester a 4 dispečeři.

Každý den se dobrovolníkům rozdalo celkem 2 400 stravenek. Nejvzdálenější dobrovolník byl z Portlandu (USA – Oregon). Nejstaršímu dobrovolníkovi bylo 87 let.

Největší česká radost má na svědomí Lukáš Bauer a jeho závod na 15 km klasickou technikou byl tím nejočekávanějším. Přestože Lukáš Bauer měl celou sezonu zdravotní obtíže, na své oblíbené trati avizoval útok na zlato. A plán splnil. Ještě tři kilometry před cílem hájil vedoucí pozici; zlato mu však nakonec uzmul 38letý Estonec Veerpalu. I přesto byl stříbrný závod pro české fanoušky nejkrásnějším zážitkem z Liberce. Naopak česká štafeta běžců, která měla být druhým zlatým vrcholem českých barev tak trochu propadla. Už první úsek v podání Martina Jakše ukázal, jak moc to bude špatné. Martin předával štafetu Lukáši Bauerovi s víc než dvouminutovou ztrátou na čelo a ostatním se propad už nepodařil zastavit. Dvanácté místo a pětiminutová ztráta na vítězné Nory, to bylo něco, co opravdu nikdo nečekal.

Nejvíce zlatých medailí získala finská běžkyně Aina Kaisa Saarinenová, která je v současnosti světovou jedničkou. V Liberci získala tři zlaté medaile a jednu bronzovou. Podobnou bilancí se nemůže chlubit nikdo další. V závodech, které rozhodovala volná technika, však našla velkou soupeřku. Polka Justyna Kowalczyková nejprve vyhrála skiatlon, poté odjela na tři dny domů slavit, ale pak se vrátila do Liberce pro další zlato z maratonu … a pak že mohutné oslavy mají vliv na výkonnost sportovce.

Před vchodem do závodního areálu shořely čtyři přenosné záchody, podle operačního důstojníka hasičů Františka Přichystala činí škoda 140 tisíc korun. Pravděpodobnou příčinou požáru byl vandalismus.

TOI TOI