TOI TOI podpořilo cestu extrémního bikera Honzy Kopky při jeho dalším pokusu pokořit Aljašku na kole
Dispečink Slaný
312 527 488

TOI TOI podpořilo cestu extrémního bikera Honzy Kopky při jeho dalším pokusu pokořit Aljašku na kole

31.1.2014 | autor: Admin

Start nejdrsnějšího závodu planety Iditarod Trail Invitational, který se jede 1 800 km přes pustou Aljašku v třeskutých mrazech −40 až −50 °C se blíží. V závodě je každý i několik týdnů sám bez jakékoli podpory a spojení s kýmkoli jiným.

Na start se připravuje i český dobrodruh a veterán tohoto závodu Jan Kopka. Tento závod Honza v roce 2007 vyhrál, s jakými ambicemi se chystá letos?

„Na Iditarodu má většinou každý jeden cíl, a to přežít a dostat se tam odtud zase ve zdraví zpět. Být moc soustředěný na výsledek může mít fatální následky. Iditarod vlastně vůbec není o závodě, na to přijde každý brzo po startu. Iditarod je o čisté divoké nespoutané přírodě, o čistých nezkažených lidech, co tam někde žijí, o zážitcích, o ohromném dobrodružství, o obrovské svobodě a také o útěku z chapadel civilizace a stresového konzumního života, je to i o splynutí s přírodou. Je to čistý outdoor, přežití v drsných podmínkách. Tak vnímám Iditarod já. To, že je to závod, je důležité pro tu motivaci Iditarod vůbec dokončit a dostat se na druhou stranu Aljašky. Jste tam často na dně fyzicky i psychicky, máte strach o život a i s touhle motivací to dá málokdo, bez ní by to bylo téměř nemožné. Každý rok dokončí tak 0 až 6 lidí z 50,“ odpovídá Jan Kopka.

A jak je to s jeho přípravou?

„Trénink začal v říjnu horskou turistikou a od konce října najížděním objemových kilometrů na kole občas kombinované s posilovnou. Vše probíhá velice dobře a to i díky podpoře partnerů. Vzhledem k absenci sněhu se dá opravdu najíždět kilometry. To jediné, co mi ale nepřeje, je výrazně teplé počasí. Paradoxně nejzimnější počasí bylo v listopadu, pak už jen teplo. Potřeboval bych si ale naopak přivykat na mrazy. Přechod na Aljašku bude šok.
Samotná technická příprava je také náročná. Musíte si perfektně připravit speciální sněžné kolo (to jsem letos ještě ani pořadně neprovětral) a zajistit vše, co spolehlivě funguje i v mrazech kolem −40 °C. Nesmíte mít věcí moc, abyste nebyli těžcí a dokázali se pohybovat. Často vše i s kolem táhnete na zádech. Zvolit si jen pár věcí, s kterými vyrazíte. Musíte jim 100% důvěřovat, budete na nich plně závislí. Prostě práce v přípravě je víc než dost.“

Kdy je start?

„Na Aljašku odlétám v půlce února, 23. února je start.“

Tak hodně štěstí a těšíme se na zprávy přímo ze závodu.

„Děkuji za přání i podporu“

Honza Kopka

 


Dokument Odkaz
Poděkování TOI TOI
Stáhnout


DOPORUČUJEME

TOI TOI ploty
(ploty, oplocení, mobilní zábrany)
eploty.cz
(ploty, oplocení, branky, brány a pletiva)
WC kompas
České půjčovny
Katalog českých půjčoven poskytujících slevy a výhodné nabídky.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Katalog produktů
Akční nabídka
Reference
Ceník služeb TOITOI

RYCHLÝ KONTAKT

312 527 488
Infolinka pro zákazníky

info@toitoi.cz

© 1998-2016 Mobilní WC toalety a mobilní oplocení TOI TOI Tel.: +420-312 527 488, 312 520 818, 312 520 819 | e-mail: info@toitoi.cz
Czech Free Media s.r.o.